Thriving and welcoming community athletics club

Fantastic County Championships success for Windsor Slough Eton & Hounslow Athletic Club athletes

Across the County Championships on the weekend of 10th/11th May, a huge number of our athletes enjoyed success.

Some of the stand out performances were Championship records being set by Grace Sikora in the under 17 300m (Berkshire), Leila Zamani in the under 17 long jump (Berkshire) – breaking the record which has stood since 1981! – and Joshua Mingoia (Berkshire) in the under 20 2000m steeplechase.

Grace is also County Champion in all three sprints, 100m, 200m and 300m!

There were also athletes who won multiple medals – Max Zhang (u13), Elysia Chilvers (u15) and Ava John (u20).

And many others were double medalists – Sophia Powers (u13), Ted Bainbridge, Arthur Evans, Barney Hilliar (u13), Emily Bradshaw (u15), Zoe Allan (u15), Tara Ferguson (u15), George Hilliar (u15), William Hapgood (u15), Leon Francis (u17), Aashni Manek (u20), Natalia Wloczewska (u20), Jacqueline Heller (u20), Madisyn Woodley (u20), Mia Woodley (u20), Demari Gumbs (u20), Natalie Thompson (senior) and Joshua Gonsalves (senior)

Overall, Windsor Slough Eton & Hounslow AC athletes gained 81 PBs, 8 bronze medals, 17 silver medals and 38 gold medals!

In middle distance in particular, Windsor Slough Eton & Hounslow AC athletes had a haul of:

  • 47 PBs out of 82 races
  • 14 county champions.
  • 37 medallists.

For the full list of middle distance results, including everyone who PB’d, please see here.

The club are immensely proud of all these athletes and congratulate them on these achievements.

  • Sophia Powers (Surrey) – 100m PB, javelin PB, shot put bronze medal and PB, discus silver medal and PB
  • Lyra Banham (Berkshire) – 600m silver medal and PB
  • Max Zhang (Berkshire) – 75m silver medal and PB, 150m silver medal and PB, long jump gold medal, high jump gold medal and outdoor PB
  • a 1, 2, 3 in the 600m for Ted Bainbridge, Arthur Evans and Barney Hilliar, all with PBs (Berkshire)
  • a 1, 2, 3 in the 1000m for Ted Bainbridge, Arthur Evans and Barney Hilliar, all with PBs (Berkshire)
  • Elysia Chilvers (Oxfordshire) – silver medal 100m, silver medal 200m, gold medal 300m and PB, gold medal 75m hurdles and PB, gold medal long jump and PB
  • Annalise Rushworth (Surrey) – 100m PB
  • Emily Bradshaw (Berkshire) – 300m bronze medal and PB, 800m bronze medal and PB
  • Zoe Allan (Berkshire) – 800m gold medal and PB, 1500m gold medal
  • Tara Ferguson (Berkshire) – 1500m silver medal, 3000m gold medal
  • Pippa Allnutt (Surrey) – 800m bronze medal and PB
  • Freya Thorpe (Berkshire) – 75m hurdles silver medal and PB
  • William Hapgood (Yorkshire) – 300m silver medal, 800m gold medal
  • George Hilliar (Berkshire) – 800m silver medal and PB, 1500 silver medal and PB
  • Grace Sikora (Berkshire) – 100m gold medal and wind assisted PB, 200m gold medal and SB, 300m gold medal and championship record of 39.77 (held since 2016)
  • Saravina Qio (Berkshire) – 100m silver medal and wind assisted PB
  • Leila Zamani (Berkshire) – 100m wind assisted PB and long jump gold medal, with a championship record of 5.49m, breaking the record which has stood since 1981!
  • Isavella Pousiou (Berkshire) – 200m PB, 300m PB, 800m PB
  • Ana Passos (Berkshire) – 800m bronze medal
  • Grace Colley (Bucks) – 800m bronze medal and PB
  • Lucy Wilkinson (Berkshire) – 1500m bronze medal
  • Sofia Sabbah (Berkshire) – 1500m steeplechase gold medal and PB
  • Leon Francis (Surrey) – 100m bronze medal and PB, 200m silver medal and PB
  • Luca Szalai – 200m bronze medal
  • Sam Babis (Berkshire) – 400m gold medal, in his first ever 400m
  • Thibault Mingret (Berkshire) – 800m silver medal and PB
  • Sam Thuo (Berkshire) – 800m bronze medal and PB
  • Sarim Toqeer (Berkshire) – 1500m gold medal and PB
  • Isaac Collier (Bucks) – 1500m gold medal
  • Woody Hamilton Hurst (Bucks) – 100m hurdles gold medal and PB
  • Alexander Eldridge (Bucks) – 400m hurdles gold medal and PB
  • Michal Wloczewski (Berkshire) – high jump bronze medal in his first ever competition
  • Nana Quainoo (Middlesex) – 100m silver medal
  • Amelia Whiteley (Berkshire) – 400m gold medal and 56.24 championship record (held since 2018)
  • Amelia Murphy (Berkshire) – 800m bronze medal
  • Jacqueline Heller (Berkshire) – 800m gold medal, 1500m steeplechase gold medal and PB
  • Jemima Ridley (Berkshire) – 1500m gold medal and PB
  • Jenna Bailey (Berkshire) – 1500m silver medal
  • Aashni Manek (Berkshire) – 3000m silver medal, 1500m steeplechase bronze medal
  • Natalia Wloczewska (Berkshire) – 100m hurdles gold medal and PB, 400m hurdles gold medal and PB
  • Ava John (Middlesex) – long jump gold medal, high jump gold medal, shot medal gold medal and PB, javelin gold medal and PB
  • Madisyn Woodley (Berkshire) – high jump gold medal, long jump gold medal
  • Mia Woodley (Berkshire) – long jump silver medal, triple jump gold medal and PB
  • Katie Losel (Berkshire) – high jump silver medal
  • Hannah Lewington (Wiltshire) – javelin gold medal
  • Isaac Amankwaah (Surrey) – 100m PB
  • a 1, 2, 3 in the 400m for Demari Gumbs, Benjamin Dewar and Nathan Rollins, all with PBs (Berkshire)
  • Archie Ellis (Hampshire) – 400m silver medal and PB
  • a 1, 2, 3 in the 1500m for George Thomas, Dylan Bavazzano and Callum Welch, all with PBs (Berkshire)
  • Demari Gumbs (Berkshire) – 400m hurdles gold medal
  • Joshua Mingoia (Berkshire) – 2000m steeplechase gold medal with a championship record of 6.23.69
  • James Taylor (Berkshire) – long jump gold medal
  • Teddy Gannon (Surrey) – discus gold medal
  • Felisha Weekes (Berkshire) – 100m gold medal
  • Natalie Thompson (Middlesex) – 800m bronze medal, 1500m bronze medal
  • Katy Beadle (Surrey) – long jump gold medal
  • Belinda Sergent (Berkshire) – triple jump gold medal
  • Phoebe Dowson (Middlesex) – discus gold medal
  • Joshua Gonsalves (Bucks) – 100m gold medal, 200m gold medal
  • Jamal Clarke (Surrey) – 400m gold medal and SB
  • Michael Louise (Berkshire) – 110m hurdles gold medal
  • Tyri Donovan (Surrey) – 400m hurdles gold medal and PB
  • Jacob Paul (Surrey) – 400m silver medal
  • Liliana Orywal-Sykes – under 17 women gold medal
  • Jess Slater – under 17 women silver medal
  • Jack Eames – under 17 men gold medal
  • Lilianne Jervis-Allan – under 20 women gold medal
  • Erin Rees – under 20 women silver medal
  • Daisy Capp – under 15 girls gold medal and 75m hurdles wind assisted PB

Contact Us

Call us today

07831 494668

Or fill in the contact form

Contact Us

  • We are committed to providing an environment that is welcoming to all, is a fun, positive environment for athletes, volunteers & parents and we support the physical, emotional and social development of all our members.